Gdy przychodzi zima i temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, wielu właścicieli domów jednorodzinnych zmaga się z grubymi pokrywami lodu, które osadzają się na podjazdach, rynnach i schodach. Żeby się ich pozbyć, niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniego systemu przeciwoblodzeniowego.

Ich działanie polega między innymi na utrzymywaniu stałej temperatury, wyższej od tej panującej w powietrzu. Dzięki temu topi się lód oraz śnieg, który nie zalega na obszarach wykorzystywanych przez domowników. Skuteczność takiej instalacji możemy zwiększyć nie tylko przez wybór odpowiednich elementów, ale również jej integrację w systemie inteligentnego domu. Pozwala to na łatwiejsze kontrolowanie pracy poszczególnych urządzeń.

Z czego składa się instalacja przeciwoblodzeniowa? 

Pierwszym krokiem w walce z lodem będzie oczywiście dobór elementów odpowiedzialnych za generowanie ciepła. W zależności od miejsca montażu, instalatorzy stosują specjalne przewody grzejne, które zostają podłączone do instalacji elektrycznej. Dzięki temu sterowanie ich działaniem może odbywać się zdalnie. Inteligentne ogrzewanie okażę się jednak nie tylko wygodne w obsłudze, ale też oszczędne – energia będzie bowiem użytkowana tylko wówczas, gdy pojawi się taka potrzeba. Nie ma tu mowy o jej marnotrawieniu.

Zamiast przewodów cieplnych, zamontować można także maty grzejne, które są montowane zazwyczaj na podjazdach, schodach w garażach, a nawet na dachach (zalegający, ciężki śnieg może okazać się bardzo groźny). Cenione są one za równomierne rozprowadzanie ciepła.

Same elementy grzejne to oczywiście nie wszystko. Niezbędne są również dedykowane sterowniki, które pozwolą na zarządzanie systemem oraz czujniki reagujące na czynniki zewnętrzne (spadającą temperaturę). Do tego dochodzą też specjalnie dobrane regulatory temperatury. Ich praca polega na sterowaniu urządzeniami grzewczymi w celu utrzymania stałej temperatury. Z tego powodu są one istotnymi elementami automatyki budynkowej.

Biorąc pod uwagę budowę oraz działanie systemu przeciwoblodzeniowego, możemy wskazać obszary, w których jest on stosowany. Po wyborze odpowiednich rozwiązań, posłużą do ogrzewania:

  •       podjazdów,
  •       schodów,
  •       rynien,
  •       dachów,
  •       tarasów,
  •       obszarów przed wejściem do domu,
  •       chodników.

Warto nadmienić, że tego typu instalacje stosowane są również w przemyśle. Umożliwiają między innymi ogrzewanie ramp załadunkowych, dróg dojazdowych czy rurociągów.

Integracja instalacji przeciwoblodzeniowej w Smart Home 

Automatyczne systemy grzewcze montowane na zewnątrz są z reguły bardzo skomplikowane. Składają się z wielu elementów i dedykowanych sterowników, dzięki którym ich praca pozwala uzyskać pożądany efekt w postaci pozbycia się pokrywy lodowej i śnieżnej.

Mimo wszystko, istnieją sposoby na ich integrację w instalacjach inteligentnych, tak aby użytkownik końcowy mógł połączyć je także z innymi urządzeniami, na przykład oświetleniem czy też systemami do obsługi bram oraz furtek. Zastosowanie wspomnianych czujników, sterowników i zintegrowanie ich w jednym systemie zapewnia wiele korzyści, spośród których warto wymienić:

  •  zdalne sterowanie ogrzewaniem zewnętrznym – użytkownik może zarządzać pracą zainstalowanych urządzeń z dowolnego miejsca w domu. Wszystko przy użyciu pilota, panelu sterowania bądź specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne, 
  • automatykę budynkowąjeśli nie chcemy robić tego ręcznie, możemy zdać się na funkcje automatyczne. System sam dostosuje optymalną temperaturę, na przykład na podstawie informacji zbieranych przez czujniki, 
  • oszczędność energii – jak już zostało wspomniane, odpowiednio zaimplementowany system jest nie tylko skuteczny, ale i oszczędny. Dzięki automatycznej pracy przewodów lub mat grzewczych, nie marnotrawią one energii. Jeśli temperatura będzie dodatnia, a zza chmur wyjrzy słońce, system przestaje działać. 

Choć problem zalegającego śniegu i lodu jest powszechny wśród właścicieli domów jednorodzinnych, istnieją sposoby na jego rozwiązanie. Jednym z nich jest oczywiście nowoczesny system przeciwoblodzeniowy, który może wejść w skład instalacji Smart Home.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy

Leave a Comment