Systemy oświetleniowe w domach jednorodzinnych potrafią być naprawdę rozbudowane. Składają się bowiem nie tylko z urządzeń wewnętrznych, ale też elementów montowanych na zewnątrz – w ogrodzie, przy drzwiach wejściowych, na podjeździe czy tarasie. Sterowanie ich pracą może być trudne, chyba że użyjemy w tym celu odpowiedniego systemu.

Pomocna okaże się automatyka budynkowa i wszystkie związane z nią korzyści. To dzięki niej możemy zapomnieć o omyłkowym zostawianiu włączonego światła na tarasie bądź w innym miejscu. Zarządzaniem energią zajmuje się bowiem jeden, centralny system.

Sterowanie oświetleniem bez udziału użytkownika – jak to możliwe?

Systemy inteligentne stają się coraz powszechniejsze, dzięki czemu wiele osób jest zaznajomionych z ich działaniem. Automatyka do domu przestała być już zarezerwowana dla najbogatszych. Spadające ceny sprawiają, że na podobne systemy mogą pozwolić sobie też ci mniej majętni klienci.

Na czym polega ich działanie? Najważniejsza wydaje się integracja wielu elementów, które w Smart Home mogą ze sobą współpracować, reagując na dostarczane informacje środowiskowe lub czynniki zewnętrzne. W przypadku inteligentnego oświetlenia ogrodu i podjazdu, zastosowanie znajdują następujące elementy:

  • sterowniki oświetleniato one odpowiadają za pracę urządzeń świetlnych. Należy więc dobierać je zgodnie ze specyfiką całego systemu, jak również parametrami lamp. Nieco inne elementy potrzebne są bowiem w przypadku diod LED, halogenów i standardowych żarówek,
  • ściemniacze oświetlenia – nie są stosowane zawsze, jednak z pewnością mogą się przydać. Na przykład po to, aby stworzyć przytulną atmosferę w ogrodzie,
  • automaty zmierzchowe – są odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie oświetlenia w zależności od natężenia światła dziennego,
  • czujniki – biorąc pod uwagę automatyzację działania oświetlenia, są to najważniejsze elementy systemu. Reagują one bowiem na czynniki zewnętrzne i na tej podstawie wysyłają sygnał do systemu. Najczęściej stosowane są oczywiście czujniki ruchu, jednak zamontować można także czujniki zmierzchu oraz natężenia światła,
  • sterowniki i programatory czasowe – dzięki nim możemy ustalić, o jakiej porze dnia i nocy oświetlenie ogrodu lub podjazdu zostanie uruchomione, a następnie wyłączone.

Automatyka oświetlenia w ogrodzie i na podjeździe – najważniejsze korzyści

Zastanawiając się nad powodami, dla których warto zdecydować się na implementację omawianego systemu, trudno nie wspomnieć o wygodzie, jaką zapewnia. Nie musimy wysiadać z auta, by uruchomić oświetlenie drogi do garażu, nie musimy również obawiać się nocnych powrotów do domu czy wędrówek po ogrodzie. Zawsze mamy pewność, że wszystkie te miejsca będą oświetlone.

I co najważniejsze, tylko wtedy, gdy faktycznie jest to potrzebne. Każdemu kiedyś zdarzyło się zapomnieć o zgaszeniu lampy na noc – czy to w środku czy na zewnątrz. Niby mała pomyłka, ale rachunki przez nią rosną. Automatyka uwalnia nas od tego typu problemów. W sposób bezpośredni wpływa to na oszczędności finansowe.  

Nie można zapominać także o jakże ważnym bezpieczeństwie. Dobrze oświetlony teren wokół domu skutecznie odstraszy potencjalnego włamywacza. Co więcej, inteligentne oświetlenie z łatwością zintegrujemy również z innymi urządzeniami, na przykład instalacją alarmową lub monitoringiem.

Do tego wszystkiego dodać należy możliwość automatycznego sterowania oświetleniem dekoracyjnym, które sprawdzi się zwłaszcza w ogrodzie. I znowu – będzie ono działało tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Na przykład podczas trwania imprezy z przyjaciółmi. Jeśli zdecydujemy się w końcu wejść do środka, system sam wyłączy światło, bez naszej pomocy.

Jak widać, automatyka domowa ma wiele zalet. Także w kontekście zarządzania oświetleniem. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć implementację tego typu rozwiązań. Oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiednich elementów i urządzeń.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

Leave a Comment