Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła cieszą się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością, wypierając tym samym coraz częściej tradycyjne barierki z drewna. Nic dziwnego – balustrady tego typu są nie tylko efektowne, ale i wygodne w utrzymaniu, a przy tym bardzo nowoczesne. Jaki typ balustrady balkonowej ze szkłem wybrać? 

Balustrady ze stali i szkła – dla kogo?

Stylowe połączenie stali nierdzewnej i szkła dla wielu inwestorów jest oznaką dobrego gustu i smaku, dlatego balustrady wykonane z tych materiałów coraz chętniej wykorzystywane są jako wyposażenie nowoczesnych wnętrz. Już od dawna jednak balustrady z nierdzewki ze szklanym wypełnieniem są stosowane na balkonach i tarasach, zdobiąc nasze domy i mieszkania. Zaletą barierek tego typu jest ich konstrukcja, która sprawia, że dobrze wyglądają zarówno jako uzupełnienie nowoczesnych domów z rozległymi tarasami, jak i tych bardziej klasycznych, o standardowych liniach balkonu

Szklana tafla balustrady z bezpiecznego szkła hartowanego nie ogranicza wizualnie przestrzeni, dlatego świetnie nadaje się do instalowania na niewielkich balkonach, na których brakuje miejsca na ciężkie balustrady z żelbetu. Jest też standardowym wyposażeniem balkonów francuskich ze stali. Balustrada ze stali nierdzewnej ze szkłem jest także polecana jako przedłużenie dużych tarasów, szczególnie tych umiejscowionych blisko przydomowych ogrodów. 

Rodzaje stalowych balustrad ze szkłem

To, na jaki rodzaj balustrady balkonowej się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych upodobań estetycznych. Balustrady z nierdzewki mogą przybierać różne formy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych inwestora, ale jedną z najchętniej wybieranych jest balustrada całoszklana. Jest to najbardziej efektowny typ balustrady z nierdzewki, który nadaje się zarówno na niewielkie balkony, jak i rozległe tarasy, i świetnie współgra z właściwie każdym typem przestrzeni wokół. Balustrady całoszklane to balustrady samonośne, które nie wymagają udziału innych materiałów. Szklana tafla przytwierdzana jest do podłoża za pomocą łączników ze stali nierdzewnej, które ją stabilizują i zapewniają nam bezpieczeństwo podczas korzystania z balkonu

Balustrady stalowe ze szkłem mogą też być montowane w stalowej ramie. Jest to jeden z tradycyjnych i powszechnych typów barierek z nierdzewki. Stalowa rama zapewnia nam bezpieczeństwo i wygląda elegancko w połączeniu ze szkłem, które jest dobrym pomysłem na optyczne powiększenie małego balkonu. Szklana balustrada mocowana jest do stalowych słupków z nierdzewki za pomocą łączników i uchwytów, które podtrzymują całą konstrukcję. Słupki nośne ze stali nierdzewnej przyjmują także siłę nacisku podczas opierania się o balustradę, dzięki czemu korzystanie z niej jest bezpieczne i pewne. 

Kolejnym typem balustrad ze szklanym wypełnieniem są szklane balustrady zamontowane w stalowej szynie. Szyna ze stali nierdzewnej przytwierdzona jest to płyty balkonu i może być widoczna ponad powierzchnią podłogi, ale świetnym rozwiązaniem jest jej ukrycie w tafli balkonu lub tarasu. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o odpowiednim odwodnieniu. W przeciwnym wypadku woda opadowa będzie zbierała się na balkonie i niszczyła strukturę posadzki. Nowoczesna balustrada całoszklana jest zakotwiczona w szynie za pomocą specjalnych uchwytów liniowych. 

Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła na balkon – jak dbać?

Zaletą balustrad zewnętrznych z nierdzewki i szkła jest to, że nie wymagają one od nas szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Stal nierdzewna, z której zrobiona jest barierka balkonowa, jest odporna na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie musimy martwić się dodatkowymi zabiegami konserwującymi stal. Z kolei szklana tafla balustrady całoszklanej może być czyszczona w taki sam sposób jak okna w naszym domu – w tym przypadku wystarczą delikatne detergenty. Czyszcząc balustradę ze stali nierdzewnej, powinniśmy jedynie pamiętać, aby nie używać podczas zabiegów szorstkich materiałów, które mogłyby naruszyć warstwę pasywną stali. 

Źródło: Kobamet

Leave a Comment