Nie da się ukryć, że biznes związany ze stacjonarną wymianą walut cały czas kręci się wokół gotówki, której nie powinno zabraknąć. Jej obsługę oraz przewóz właściciele kantorów coraz częściej zlecają podmiotom zewnętrznym, oferującym usługi cash handlingu. Jak pokazuje praktyka, jest to jeden z lepszych sposobów na zabezpieczenie gotówki i nie tylko.

Usługi cash handlingu dla kantorów – na co mogą liczyć przedsiębiorcy? 

Na wstępie warto wyjaśnić, o czym w ogóle jest mowa. Pod pojęciem cash handling kryje się bowiem cały szereg działań, realizowanych w różnym zakresie. Wymienić trzeba trzy główne filary, które składają się na usługi tego typu.

  •       Obsługa gotówki – jest to cały zbiór czynności, spośród których wymienić należy przede wszystkim przeliczanie, sortowanie, pakowanie gotówki, a także czynności związane z rozliczaniem placówek bankowych, punktów handlowo-usługowych i urządzeń gotówkowych. W tym obszarze niezwykle ważna staje się też ciągła kontrola jakości, dotycząca między innymi stosowanych urządzeń, czyli liczarek, sorterów, systemów informatycznych czy skarbców. 
  •       Transport gotówkimieści się tu szeroko pojęta logistyka, na którą składa się transport gotówki oraz wszelkich przedmiotów wartościowych. Firmy świadczące usługi konwojowania mogą zagwarantować kantorom bezpieczeństwo całego procesu. Wszystko dzięki użyciu specjalnie przystosowanym pojazdów i wykwalifikowanej kadrze. 
  •       Obsługa urządzeń – mowa tu o bankomatach i wpłatomatach, które zdecydowanie ułatwiają proces zarządzania gotówką. 

Powyższe usługi są realizowane przez wyspecjalizowane podmioty, korzystające zarówno z nowoczesnych systemów informatycznych, jak i zabezpieczeń fizycznych, chociażby w postaci wspomnianych wcześniej samochodów. Wszystko po to, aby zapewnić klientom bezpieczeństwo.

Czy warto postawić na cash handling? 

To właśnie kwestie szeroko pojętej ochrony gotówki powinny być dla właścicieli kantorów decydujące. Każdy transport „na własną rękę” generuje poważne ryzyko. To samo tyczy się korzystania z usług niedoświadczonych, niedoinwestowanych agencji ochrony, które nie są w stanie sprostać każdemu wyzwaniu i zagwarantować bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Cash handling rozwiązuje tego typu problemy. Należy przy tym pamiętać, że opisane wyżej usługi kierowane są nie tylko do dużych podmiotów gospodarczych. Skorzystać z nim mogą również małe i średnie przedsiębiorstwa. Co w przypadku takiej ochrony zyskują właściciele kantorów?

  •       Doświadczony personel – tworzą go między innymi doświadczeni konwojenci, którzy doskonale wiedzą, co zrobić, aby transport gotówki przebiegał w sposób bezpieczny. Firmy z branży cash handlingu opierają swoją działalność na pozytywnych opiniach swoich klientów, dlatego nie mogą sobie pozwolić na żadne błędy w tym zakresie. 
  •       Specjalistyczny sprzęt i flota pojazdów – jak już wspominaliśmy, firmy korzystają z odpowiednio przystosowanych pojazdów. Zazwyczaj są to specjalistyczne bądź opancerzone wozy, które spełniają wymogi certyfikacyjne PIMOT. Trudno o lepsze zabezpieczenie gotówki. 
  •       Ciągłe raportowanie i profesjonalne podejście do klienta – właściciele kantorów przez cały czas mają kontrolę nad realizacją zlecanych usług. Wszystkie działania są natychmiast raportowane, dlatego nie może być tu mowy o przypadku czy też niewiedzy. 
  •       Przeniesienie odpowiedzialności – w przypadku kradzieży, zagubienia gotówki lub innych krytycznych sytuacji, odpowiedzialność ponosi podmiot obsługujący, nie zaś właściciel kantoru. Jest to forma zabezpieczenia własnych interesów. Oczywiście dobrze jest decydować się na usługi świadczone przez uznane firmy, które korzystają z odpowiednich polis ubezpieczeniowych. 

Ogromnym atutem firm działających w branży cash handlingu jest fakt wypracowania skutecznych procedur, a także dysponowanie wykwalifikowanym personelem i specjalistycznym sprzętem. Wszystko to przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa, z którego warto skorzystać.

Źródło: CHL Holding

Leave a Comment