Wiele osób wciąż nie wyobraża sobie organizacji innej formy pochówku, niż tej tradycyjnej. Jest to bardzo głęboko zakorzenione w poglądach, ale i – jak sama nazwa wskazuje – w tradycji. Można jednak zauważyć, że pogrzeb z kremacją jest coraz częściej wybieraną opcją. Warto wiedzieć, jakie formalności się z tym wiążą, jak przebiega taki pochówek oraz z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Pogrzeb z kremacją

Warto wiedzieć, że na wielu etapach przygotowań pochówek z kremacją przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak dzieje się to przy wyborze pogrzebu tradycyjnego. Pracownicy zakładu pogrzebowego przewożą ciało osoby zmarłej do chłodni, a następnie przygotowują je do pochówku. Jeśli taka jest wola rodziny, istnieje możliwość wystawienia ciała w kaplicy, jeszcze przed kremacją, w celu ostatniego pożegnania. Kolejnym etapem jest przeniesienie ciała do krematorium. Co ważne, również w tym momencie mogą być obecni najbliżsi zmarłego.

Sam proces spalenia trwa około dwóch godzin. Prochy są następnie przenoszone do uprzednio wybranej urny. Warto wiedzieć, że zakład pogrzebowy może zaoferować zrobienie medalika bądź relikwiarza, w którym zostanie umieszczona niewielka ilość prochów osoby zmarłej.

Kremacja – jaki jest jej koszt?

Podczas organizacji pochówku nie można zapominać o aspekcie finansowym. Każdy chce pożegnać osobę bliską w jak najlepszy sposób, jednak trzeba pamiętać, że wiąże się to również z kosztami. Warto wiedzieć, że pogrzeb z kremacją nie różni się bardzo cenowo od pochówku tradycyjnego. Koszt samej kremacji to około sześciuset złotych.

Do tego jednak trzeba doliczyć jeszcze takie elementy, jak przewóz ciała do krematorium, odbiór urny i przewóz jej do miejsca pochówku, ponadto cenę trumny kremacyjnej, czy też samej urny.

Kremacja a Kościół Katolicki

Dla wielu osób wciąż niejasne jest to, w jaki sposób do pochówku z kremacją podchodzi kościół. Był czas, kiedy rzeczywiście, ta forma pochówku nie była akceptowana, poza wyjątkowymi sytuacjami. Obecnie Kościół Katolicki zezwala na pogrzeb z kremacją pod warunkiem, że wybór nie był podyktowany czynnikami sprzecznymi z wiarą chrześcijańską. Istnieje także możliwość odprawienia mszy świętej, jeszcze przed kremacją. Również później, na każdym kolejnym etapie uroczystości pogrzebowych może być obecny ksiądz, który będzie temu przewodniczył.

Kremacja a polskie prawo

Wybierając taką formę pochówku należy mieć także świadomość, co jest w tym zakresie dopuszczalne, a co nie pod względem przepisów prawa. Choć wiele osób może mieć wizję tego, że chce rozsypać prochy osoby zmarłej w miejscu dla niej ważnym, istotnym, to w polskim prawie taki proceder jest zabroniony. 

Pochówek z urną może być przeprowadzony wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, czyli na cmentarzach, komunalnych bądź parafialnych. Wiele z nich ma specjalnie przygotowane do tego ściany, zwane kolumbariami, gdzie urny są chowane. Istnieje możliwość także dochowania urny do już istniejącego grobu.

Nie można urny przechowywać w domu, nawet w szczególnie przygotowanym do tego miejscu, nie ma możliwości także pochowania osoby zmarłej w urnie w przydomowym ogrodzie czy dowolnie wybranej przez siebie lokalizacji. Jest to niezgodne z polskim prawem.

Pochówek z kremacją – wybierz polecany zakład pogrzebowy w Warszawie na Powązkach

Decydując się na pochówek z kremacją osoby bliskiej, dobrze jest zdecydować się na usługi profesjonalnego zakładu pogrzebowego Powązki, którego pracownicy pomogą przebrnąć przez wszystkie niezbędne procedury oraz zajmą się organizacją pogrzebu. Rozwieją wszelkie wątpliwości związane z tym, jak do tego tematu podchodzi Kościół Katolicki oraz wyjaśnią, jakie kwestie są w tym przypadku dodatkowo regulowane prawnie.

Pracownicy domów pogrzebowych to osoby o bardzo dużej wiedzy w tym zakresie, chcą być pomocne dla rodziny osoby zmarłej na każdym etapie organizacji pochówku. Można więc powierzyć im przygotowanie całej ceremonii, od transportu i przygotowania ciała osoby zmarłej do kremacji, przez sam proces spalenia, aż po pozostałe elementy uroczystości. Pomogą także w przygotowaniu i wypełnieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy

Leave a Comment