Zastosowanie ekologicznych źródeł energii jest znakiem czasu. Doskonale ten trend uwidacznia się także w zakresie ogrzewania. Tanie, ekologiczny system, który dodatkowo zapewnia pełen komfort użytkowania staje się wyznacznikiem, jaki biorą pod uwagę wszyscy właściciele zarówno domów jednorodzinnych, jak i większych obiektów.

Pompy ciepła – zasada działania

Pompy ciepła to urządzenia, które – w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów – nie wytwarzają ciepła. Ich zadaniem jest tylko pobieranie energii z odnawialnych, powszechnie dostępnych źródeł – ziemi, wody czy powietrza. System pomp ciepła składa się z 3 elementów: źródła dolnego – czyli medium, z którego będzie pobrana energia (jak już pisaliśmy powietrza, wody czy ziemi), pompy właściwej, która odzyska energię zmagazynowaną w źródle dolnym i przekaże ją do czynnika grzewczego oraz źródła górnego, które jest odpowiedzialne za ogrzewanie – czyli de facto systemu centralnego ogrzewania czy podgrzewacza wody użytkowej.

Systemy pomp ciepła są niezwykle elastyczne w zakresie ogrzewania. Doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu płaszczyznowym – czyli na przykład w popularnej podłogówce (ale nie tylko – stosuje się również ogrzewanie płaszczyznowe sufitowe czy ścienne). Z powodzeniem można je także wykorzystać do zasilania tradycyjnych grzejników czy klimakonwektorów, a nawet ogrzewania powietrznego.

Najbardziej popularnym rodzajem pomp ciepła stosowanych do ogrzewania obiektów są pompy typu powietrze – woda. Wymagają najmniej miejsca ze wszystkich rodzajów pomp, nie generują wielkich robót ziemnych. I co najważniejsze – korzystają z powszechnie dostępnego medium – powietrza.

Jakie korzyści otrzymasz instalując pompę ciepła

Ceny pomp ciepła w ostatnim czasie znacznie spadły, dlatego stały się realną konkurencją dla tradycyjnych kotłów wykorzystujących surowce kopalne (węgiel, olej, gaz). Ich niewątpliwą zaletą jest wysoki komfort użytkowania, ponieważ działają w pełni automatycznie. Obsługa sprowadza się do ustawienia oczekiwanej temperatury i nie wymaga systematycznego zasilania paliwem. Z powodzeniem można pozwolić im pracować bez konieczności nadzoru, dzięki czemu problemem nie jest kilkudniowy wyjazd podczas okresu grzewczego.

Do tego są tanie w eksploatacji i w pełni ekologiczne. Pompa ciepła typu powietrze-woda nie emituje żadnych zanieczyszczeń do środowiska, co sprzyja poprawie czystości powietrza bezpośrednio przy obiekcie. To ważne, ponieważ instalując taki system zapewniasz sobie czystsze i zdrowsze bezpośrednie otoczenie. W zakresie wydatków roczne zastosowanie pomp ciepła jest tylko nieznacznie droższe, niż opalanie obiektu węglem. Wydatki są uzależnione zarówno od temperatury panującej na zewnątrz – im niższa tym więcej energii elektrycznej będą pobierać oraz od długości okresu grzewczego. Warto dodać, że w Polsce temperatura zewnętrzna rzadko spada poniżej -10 stopni Celsjusza, a często, nawet w miesiącach grudniu, styczniu i lutym oscyluje w okolicach 0 – minus 5 stopni Celsjusza. Są to optymalne warunki do działania pompy. Należy podkreślić, że na rynku są dostępne pompy ciepła pracujące wydajnie do temperatury zewnętrznej sięgającej -25 stopni Celsjusza – na przykład Estia Powerful marki Toshiba. To sprawia, że z powodzeniem można ich używać do ogrzewania domów i obiektów.

Należy także dodać, że istotne dla wydajności ogrzewania jest właściwe ocieplenie obiektu. Pompy ciepła mają inną charakterystykę grzania, niż tradycyjne kotły. Generują niższą temperaturę w systemie centralnego ogrzewania, dlatego przed instalacją pomp należy najpierw sprawdzić stan termoizolacji.

Gdzie można wykorzystać pompy ciepła

Najlepszym rozwiązaniem dla pomp ciepła jest zastosowanie ogrzewania powierzchniowego. Jak już wcześniej wspomniano, temperatura w obiegu centralnego ogrzewania generowana przez pompy nie jest wysoka – może sięgać maksymalnie do 65 stopni Celsjusza. To sprawia, że wymiana ciepła w obiekcie jest wolniejsza, przez co powietrze dłużej się nagrzewa. Dlatego zaleca się stosowanie płaszczyznowego ogrzewania podłogowego, sufitowego czy ściennego. Jednakże istnieje możliwość także podłączenia systemu do centralnego ogrzewania opartego na tradycyjnych grzejnikach, a także na nowoczesnych klimakonwektorach. Co więcej, systemy te mogą działać wspólnie dla jeszcze lepszych efektów.

Pompy ciepła mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych obiektach. Ich wydajność każdorazowo dostosowuje się do potrzeb konkretnego budynku uwzględniając jego właściwości termoizolacyjne oraz możliwą powierzchnię grzewczą. Warto dodać, że zastosowanie pomp ciepła jest podstawowym elementem wyposażenia domów pasywnych i energooszczędnych.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

Leave a Comment