Węzły chłonne mogą pełnić w organizmie rolę przypominającą radar lub alarm. Jeśli dzieje się z nimi coś niepokojącego, może świadczyć to o tym, że pojawia się jakaś infekcja, schorzenie lub bardziej poważny problem. Nie bez powodu zresztą – przy podstawowej wizycie lekarskiej – jednym z najczęściej badanych elementów, są właśnie węzły chłonne. W przypadku, gdy zostaną zaobserwowane jakieś nieprawidłowości, warto wykonać badanie USG węzłów chłonnych. Dzięki temu będzie można szybko i sprawnie postawić diagnozę.

Wskazania do wykonania USG węzłów chłonnych

Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie objawy sugerujące problemy z węzłami chłonnymi, powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Oceni on, czy dolegliwości te są związane głównie z przechodzoną właśnie infekcją przez pacjenta. Dla wielu chorób, na przykład dla anginy, powiększone węzły chłonne to jeden z podstawowych objawów. Jeśli jednak węzły są wyraźnie większe, a pacjent nie odczuwa żadnych innych dolegliwości, to może być to już niepokojący sygnał, który powinien być dodatkowo zbadany. Objawem, który jest wyraźnym wskazaniem do wykonania badania USG węzłów chłonnych, jest także ich twardość oraz ból odczuwany przez pacjenta. Należy wtedy sprawdzić czy jest to wynik infekcji, czy może tworzy się tam torbiel, cysta, a może jest to już element zmian nowotworowych.

Jakie węzły chłonne są najczęściej badane?

Każdy człowiek ma tysiące węzłów chłonnych w swoim organizmie. Jednak niektóre z nich są sprawdzane znacznie częściej, bo też właśnie one najczęściej powiększają się przy różnego rodzaju infekcjach. Do tych, które zazwyczaj poddaje się badaniom USG, można zaliczyć węzły chłonne:

  • nadobojczykowe i podobojczykowe
  • pachowe
  • pachwinowe
  • szyjne
  • żuchwowe

Nie oznacza to jednak, że problem może dotyczyć wyłącznie tych elementów. Jeżeli przy jakichkolwiek innych węzłach obserwuje się niepokojące objawy, to również one powinny zostać dokładnie przebadane aparatem USG.

Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych?

Choć same problemy z węzłami chłonnymi mogą być dla pacjenta dość niepokojące, to samo badanie USG, które pomoże w postawieniu właściwej diagnozy, jest – z punktu widzenia właśnie pacjenta – bezpieczne i nieskomplikowane. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie ma też ograniczeń wiekowych w stosunku do tego, kiedy można mu się poddać. Do gabinetu USG mogą udać się więc zarówno dzieci wraz z opiekunami, jak i kobiety w ciąży czy karmiące. Na potwierdzenie tego faktu wystarczy uświadomić sobie, że kobiety w ciąży regularnie przychodzą na badanie USG, by sprawdzić, czy dziecko właściwie się rozwija. Dlatego, nawet jeśli problemy z węzłami chłonnymi będą dotyczyć bardzo małych dzieci, nie ma żadnych przeciwwskazań, by również one poddały się takiemu badaniu. 

W gabinecie USG lekarz diagnosta przeprowadza najpierw dokładny wywiad z pacjentem, dzięki czemu zbiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do postawienia diagnozy. Następnie przykłada głowicę aparatu USG do ciała pacjenta. Warto więc pamiętać o założeniu wygodnej odzieży, dzięki czemu będzie można w łatwy sposób odsłonić wymaganą część ciała. Należy także zdjąć wszelkie ozdoby, na przykład naszyjnik bądź inną biżuterię, które mogłyby zakłócać przebieg badania. Do badania węzłów chłonnych wykorzystuje się USG Dopplera. Na koniec wizyty lekarz prowadzący streszcza uzyskane wyniki. Jednocześnie pacjent otrzymuje wszystkie zapisy, które mogą być potrzebne do wizyt u kolejnych specjalistów. 

Jeśli lekarz zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany, podpowie, gdzie należy się udać w następnej kolejności. Takie badanie często jest też przydatne do uspokojenia pacjenta,  ponieważ może się okazać, że na przykład powiększone węzły chłonne to wynik przebytej niedawno infekcji i samoistnie powinny wrócić do swojego pierwotnego stanu. Dlatego nie należy z badaniem USG węzłów chłonnych zwlekać. Jeśli nie będzie w nich nic niepokojącego, będzie można cieszyć się pełnym zdrowiem. Jeżeli jednak zostaną wykryte jakiekolwiek zmiany w tym obrębie, to niezwykle ważne jest, by zauważyć je jak najszybciej i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Leave a Comment