Transport na budowie to jeden z najbardziej istotnych elementów, który trzeba uprzednio dokładnie zaplanować. Wszelkie nieprawidłowości, opóźnienia związane z przewozem, mogą skutkować zmianą harmonogramu całej inwestycji. A to już poważny problem. Należy pamiętać, że jest wiele elementów, do których trzeba zaangażować tak zwany transport do zadań specjalnych. Dotyczy to przewozu materiałów i maszyn wielkogabarytowych. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się pojazdy HDS.

Czym są pojazdy HDS

Wiele osób posługuje się właśnie wyłącznie skrótem, czyli HDS. Pod tą nazwą kryje się hydrauliczny dźwig samochodowy. Mowa tu o pojeździe, samochodzie ciężarowym, do którego zamontowane są żurawie, właśnie w postaci dźwigu. Niektóre z nich mogą być wyposażone w specjalne dodatkowe haki, które mogą być wykorzystywane między innymi do transportu drzew. Żuraw z reguły znajduje się za kabiną kierowcy, może być montowany do podwozia lub do skrzyni ładunkowej. Jego wysięgnik może sięgać wysokości nawet kilkudziesięciu metrów, a udźwignąć może do kilkudziesięciu ton. Konstrukcja pojazdów HDS pozwala na sprawny, a co najważniejsze – samodzielny załadunek, przewóz i rozładunek transportowanych elementów. Dzięki temu nie trzeba organizować dodatkowych maszyn czy urządzeń na każdym z poszczególnych etapów tych prac.

Pojazdy HDS – rodzaje

Jak w przypadku niemal każdej z maszyn budowlanych, również w przypadku pojazdów HDS można wyróżnić kilka rodzajów tego typu samochodów. Jako główne rozróżnienie można wybrać to, na jakim terenie i na jakiej powierzchni będą pracować. Pierwszym z nich jest pojazd HDS szosowy. Wykorzystywany jest do przewozów materiałów i maszyn wielkogabarytowych na długich trasach. Jednak jest przystosowany do pracy głównie na prostym i utwardzonym terenie. Jeżeli inwestor wie, że transport HDS będzie musiał być wykorzystany na nierównej powierzchni, to lepiej zdecydować się na pojazd HDS terenowy. Z reguły ma nieco mniejszy udźwig i zasięg niż jego szosowy odpowiednik, jednak pozwala na pracę na nierównościach. Jeżeli w planie jest głównie przewóz maszyn i urządzeń, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są pojazdy HDS niskopodwoziowe.

Pojazdy HDS – zastosowanie

W branży budowlanej wiele osób mówi, że pojazdy HDS to maszyny do tak zwanych zadań specjalnych. Nie bez powodu – są bowiem wykorzystywane do przewozu elementów, z którymi żadne inne urządzenia nie są sobie w stanie poradzić. Dlatego też transport HDS bardzo dobrze sprawdza się budownictwie, również tym ciężkim. Wykorzystywany jest do przewozu różnego rodzaju materiałów, konstrukcji, agregatów czy całych kontenerów. Jego konstrukcja umożliwia załadunek, przewóz i rozładunek w miejscu docelowym, co sprawia, że wiele zadań można wykonać przy użyciu właśnie tej jednej maszyny.

Wynajem pojazdów HDS

Niemal każda większa budowa na którymś z etapów prac ma w swoich założeniach transport pojazdami HDS. Czy to z powodu przewozu maszyn, całych konstrukcji, czy poszczególnych materiałów. Choć jest to urządzenie, które przydaje się przy takiej inwestycji stosunkowo często, to sam zakup maszyny mógłby się okazać mało opłacalny. Tym bardziej, że konieczne byłoby też zatrudnienie dodatkowych osób, które będą mogły pojazd HDS obsługiwać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wynajem maszyn budowlanych. Profesjonalna firma, która się tym zajmuje na co dzień ma na stanie co najmniej kilka tego typu pojazdów. Jej pracownicy będą mogli więc bez problemu doradzić, który rodzaj pojazdu HDS najlepiej sprawdzi się w przypadku danej budowy. Na dodatek zapewniają, że maszyna ma aktualne wszystkie niezbędne badania techniczne, a na dodatek gwarantuje jej obsługę przez fachowego operatora. Co więcej, w swoim parku maszyn może mieć także sporo innych urządzeń, które mogą z powodzeniem być wykorzystywane w przypadku danej inwestycji. To sprawia, że można w jednym miejscu zaplanować sporą część harmonogramu prac, z uwzględnieniem i zapewnieniem obsługi niezbędnych maszyn. A to dla inwestora spora oszczędność czasu i pieniędzy.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

Leave a Comment