Projektowanie strony internetowej można porównać do procesu tworzenia idealnego dzieła sztuki, którego wszystkie elementy współgrają ze sobą w harmonii. Wbrew pozorom, budowa strony internetowej, podobnie jak świadome tworzenie sztuki, wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej. Niestety, wiele osób idzie drogą “na skróty” i decyduje się na użycie nieefektywnych narzędzi lub rozwiązań, które obniżają jakość docelowej witryny. W takim razie, na co zwrócić uwagę i czego unikać podczas budowy strony internetowej?

Większość użytkowników Internetu ceni sobie możliwość szybkiego dotarcia do informacji, która ich interesuje. Zasada jest prosta – im dłuższa droga uzyskania odpowiedzi, tym większa frustracja potencjalnego klienta. Warto pamiętać, że na drogę pozyskania informacji wpływa wiele czynników, wśród których znajduje się prędkość ładowania strony, a także jej ostateczna kompozycja wizualna i strukturalna. Oto błędy, które znacząco wpływają na cierpliwość użytkowników źle zbudowanej strony internetowej.

  • Nieefektywny hosting

I kręci się, kręci, nie działa… Z czego może to wynikać? Jednym z czynników odpowiedzialnych za długie ładowanie strony jest wadliwy hosting, czyli najczęściej zbyt wolno reagujący serwer. Do budowy efektywnej witryny warto wybierać serwery o odpowiednich parametrach.

  • Zbyt skomplikowany kod źródłowy

Dobrze napisany kod źródłowy to bardzo istotny element projektowania strony internetowej. Warto zwrócić uwagę, czy aby na pewno kod źródłowy naszej witryny jest prawidłowo napisany. Im lepsza jego jakość, tym szybsze ładowanie strony, a tym samym większe prawdopodobieństwo ostatecznego zysku. Jeśli witryna została zbudowana na gotowych oprogramowaniach typu open source, unikajmy modyfikowania kodu ręcznie. 

  • Przestarzały projekt strony

Świat marketingu internetowego w ostatnich dwudziestu latach zrobił kilka kroków milowych, które popchnęły rozwój branży SEO i SEM. Budowa strony internetowej w oparciu o przestarzałe sposoby znacząco obniża jakość strony. Podczas projektowania witryny warto skorzystać z najnowszych narzędzi, które pozwolą Ci uzyskać jeszcze lepszy efekt. 

  • Chaotyczna konstrukcja

Zdarzyło Ci się zastanawiać, gdzie są najistotniejsze elementy witryny, którą odwiedzasz? Projekt strony internetowej powinien opierać się o jasne i logiczne zasady związku przyczynowo-skutkowego. Konkretne elementy powinny być przyporządkowane do wybranych zakładek i obszarów strony.

  • “Zagubione” ścieżki powrotu

Nikt nie lubi nerwowo zastanawiać się, gdzie jest – zarówno w świecie rzeczywistym, jak i cyfrowym. Ścieżki powrotu, czyli “ciągi” wskazujące drogę dotarcia do danej zakładki lub części strony, znacznie ułatwiają nawigację w witrynie.

  • Przesyt treści wizualnych

Masz całą galerię zdjęć, filmów i animacji, które chcesz umieścić na swojej stronie? Wspaniale! Pamiętaj jednak, że za duża ilość treści wizualnych obciąża serwer strony i może męczyć użytkownika. Zwłaszcza, jeśli są to agresywne i jaskrawe grafiki, migające powiadomienia oraz okienka typu pop-up.

  • Brak optymalizacji contentu

Poza ilością treści, należy również zwrócić uwagę na ich prawidłową optymalizację. Zanim opublikujesz swoje zdjęcia, filmiki i pliki PDF, skompresuj je za pomocą odpowiednich narzędzi. Im lżejsze elementy contentu, tym szybsze będzie ładowanie strony!

Jeśli zastanawiasz się, jak możesz zmienić swoją stronę internetową w cyfrowe arcydzieło, skontaktuj się ze specjalistami z branży marketingu internetowego. Skuteczna agencja interaktywna pomoże Ci zaprojektować witrynę Twoich marzeń, dzięki której odniesiesz sukces w sieci (i nie tylko!).

Źródło: Quality Factor – budowa stron internetowych

Leave a Comment