Efektywne-techniki-magazynowania

To, w jaki sposób funkcjonuje magazyn, przesądza m.in. o efektywności łańcucha dostaw. Wpływa też na zyski i wizerunek firmy wśród klientów. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa szukają sposobów na usprawnienie zarządzania towarami. Jakie techniki magazynowania są najefektywniejsze? Czy powierzenie obsługi magazynowej zewnętrznemu podmiotowi to dobry krok?

Efektywne techniki magazynowania – co zrobić, by usprawnić zarządzanie towarami?

Zarządzanie magazynem to wymagające zadanie. Na szczęście istnieją różne techniki, które pozwalają zoptymalizować proces składowania towarów, a jednocześnie usprawnić zarządzanie nimi. W efekcie obsługa zamówień jest szybka i bezproblemowa. Biorąc pod uwagę miejsce składowania towaru, wyróżnić można dwie główne techniki magazynowania towarów.

  1. Magazynowanie na posadzce. Inaczej określane składowaniem blokowym. Polega na umieszczaniu towarów na posadzce magazynu. To tania technika, która zwalania z konieczności inwestowania w kosztowne systemy magazynowe. Niestety ma też swoje ograniczenia. Zmusza personel do pokonywania długich dystansów i nie wykorzystuje potencjału dostępnej przestrzeni.
  2. Magazynowanie na regałach. To technika pozwalająca optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i poprawić zarządzanie obiektem. Pracownicy nie muszą bowiem pokonywać aż tak długich dystansów, jak ma to miejsce w przypadku magazynowania na posadzce.

W zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy mają do wyboru dwa podstawowe systemy składowania – paletowy lub przesuwny. Mogą też zdecydować się na magazynowanie akumulacyjne, którego podstawowym celem jest ograniczenie korytarzy, co ułatwia manewrowanie sprzętem.

Coraz większym uznaniem przedsiębiorców cieszą się systemy automatyzujące pracę magazynu. Wyposażone są one w automatyczne urządzenia przeładunkowe, które działają bez nadzoru operatora. Nie tylko usprawniają przyjmowanie i wydawanie towarów, ale również zmniejszają ryzyko pomyłki.

Outsourcing usług magazynowania – dlaczego warto?

Utrzymanie i zarządzanie własnym magazynem to kosztowne przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania oraz dobrej organizacji. Tymczasem nie każdy przedsiębiorca dysponuje odpowiednimi zasobami. Nie oznacza to jednak, że nie może z sukcesem prowadzić działalności gospodarczej.

Na rynku działają bowiem podmioty wyspecjalizowane w świadczeniu usług magazynowania dla firm. Mogą one zająć się wszystkimi czynnościami, które w standardowym modelu leżałyby w gestii przedsiębiorcy – składowaniem ładunków, ich zabezpieczaniem, pakowaniem i wysyłaniem do odbiorców końcowych. To dobra strategia z kilku względów. Outsourcing magazynowy:

  • ogranicza koszty stałe związane z prowadzeniem działalności – przedsiębiorca nie ponosi kosztów utrzymania powierzchni magazynowej i infrastruktury niezbędnej do wykonywania czynności związanych ze składowaniem towarów. Nie musi też zatrudniać personelu magazynowego, ani opłacać szkoleń pracowników. Jest zwolniony z inwestycji w nowoczesne systemy informatyczne do zarządzania magazynem,
  • zapewnia dostęp do know-how – przedsiębiorca może korzystać z wiedzy, doświadczenia, infrastruktury i narzędzi wyspecjalizowanego podmiotu. Pozwala to zoptymalizować procesy związane z magazynowaniem i przyspiesza realizację zamówień,
  • zwalnia przedsiębiorcę i personel z części obowiązków – przedsiębiorca i pracownicy mogą zająć się innymi, ważnymi z punktu rozwoju firmy kwestiami, takimi jak promocja, zdobywanie nowych klientów czy też poszerzanie oferty.

W literaturze przedmiotu wyróżnić można różne techniki magazynowania. Niestety nie zawsze da się od razu wybrać tę najefektywniejszą. Często bywa to okupione tygodniami nieudanych wdrożeń. Lepiej więc nie ryzykować i od razu zdać się na pomoc specjalistów. Na rynku działa wiele firm, które oferują profesjonalną obsługę magazynową. Fachowcy doskonale wiedzą, jakie techniki magazynowania stosować, by jak najlepiej służyły one klientom.

źródło: Toplogistic.pl

Leave a Comment