Pozwolenie wodnoprawne

Planujesz budowę pomostu, stawu lub podobnego urządzenia wodnego? Masz ochotę zdecydować się na inwestycję, która wymaga korzystania z wód albo będzie mieć znaczny wpływ na ich stan? W takich sytuacjach niezbędne może się okazać pozwolenie wodnoprawne. Trzeba więc najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób może je uzyskać. Są dwa sposoby: wizyta w urzędzie lub wysłanie do niego pisma za pośrednictwem poczty.

Gdzie i jak załatwić sprawę?

Na początek należy wypełnić odpowiedni wniosek, którego wzór można znaleźć chociażby w Internecie. Najczęściej składa się go w siedzibie nadzoru wodnego. Powinna być ona właściwa miejscowo lub znajdować się jak najbliżej okolicy, gdzie planuje się realizację inwestycji. Istnieje także możliwość dostarczenia dokumentu do siedziby zarządu zlewni oraz regionalnego zarządu gospodarki wodnej.

 

Do wniosku trzeba koniecznie dołączyć:

  • operat wodnoprawny,
  • gdy inwestycja tego wymaga, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • gdy istnieje potrzeba, decyzję ustaleniu o lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy,
  • ocenę wodnoprawną w przypadku, kiedy inwestycja może mieć wpływ na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych,
  • wypisy z rejestru gruntów dla nieruchomości leżących w obszarze planowanego korzystania z wód,
  • projekt instrukcji gospodarowania wodą na piętrzenie wód powierzchniowych budowlą o wysokości piętrzenia powyżej jednego metra i wyposażoną w urządzenia dające możliwość regulacji przepływu lub korzystanie z wód przez kilka różnych zakładów,
  • dokumentację hydrogeologiczną, jeżeli ubiegasz się o pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych i odwodnienie zakładu górniczego, czy też obiektu budowlanego,
  • zgodę właściciela urządzeń kanalizacyjnych, gdy planujesz wprowadzić do nich ścieki zawierające substancje szkodliwe dla środowiska wodnego,
  • pełnomocnictwo z dowodem zapłaty opłaty za jego udzielenie, kiedy się z niego korzysta,
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego.

 

Odpowiednia jednostka sprawdza wszystkie te dokumenty i w razie braków lub błędów wzywa do poprawy. Czasami konieczne okazuje się przeprowadzenie postępowania. Cały proces uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego jest więc długi i wymaga sporego zaangażowania. Ważne jest to, iż wydaje się je na określony czas, podany w dokumencie.

Nieposiadanie pozwolenia wodnoprawnego – skutki

Jeżeli wykonałeś urządzenie wodne bez stosownego pozwolenia wodnoprawnego, to należy jak najszybciej złożyć wniosek o legalizację.

Gdy w trakcie kontroli, jakiej dokonuje jednostka Wód Polskich okaże się, że dany zakład funkcjonuje bez koniecznego pozwolenia, to można otrzymać decyzję o zakazie korzystania z wód, charakteryzującą się rygorem natychmiastowej wykonalności.

Ponadto jest się narażonym na ograniczenie wolności, areszt lub grzywnę. Lepiej więc unikać tego typu sytuacji.

Pozwolenie wodnoprawne – to nie musi być skomplikowane!

Jeśli potrzebne jest Ci pozwolenie wodnoprawne, a z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie zdobyć go samodzielnie, to mamy dla Ciebie dobre poradę.

Zapoznaj się już teraz z ofertą firm, które pomagają załatwić wszystkie formalności związane z pozwoleniem wodnoprawnym. Przez całą procedurę przejdziesz znacznie szybciej i wygodniej, niż gdybyś działał w pojedynkę.

Leave a Comment