Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie i objawia się dokuczliwym bólem. Uciążliwe dolegliwości można zmniejszyć poprzez odpowiedni trening. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia na kręgosłup z przepukliną pozwalają nawet wyleczyć schorzenie bez ingerencji chirurga czy też konieczności przyjmowania zastrzyków. Jak więc trenować i zyskać lepsze zdrowie?

Jakie ćwiczenia na kręgosłup z przepukliną będą odpowiednie?

Wbrew pozorom osoba borykająca się z problemem przepukliny kręgosłupa nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Regularne treningi są wskazane. Mogą nie tylko zniwelować dolegliwości bólowe, ale nawet wyleczyć schorzenie. Jakie więc ćwiczenia na kręgosłup z przepukliną warto wykonywać?

  1. Ćwiczenia aerobowe. Przyspieszają one krążenie krwi, co uśmierza ból, a także zwiększa możliwość wchłonięcia się przepukliny. Żeby było to jednak możliwe, konieczne jest zachowanie dobrego ukrwienia korzeni nerwowych, mięśni i rdzenia kręgowego. W przypadku przepukliny kręgosłupa trening aerobowy nie może być ani ciężki, ani męczący. Nadmierny wysiłek przynosi bowiem najczęściej odwrotny skutek – pogorszenie stanu chorego. Ważniejsze jest natomiast systematyczne wykonywanie ćwiczeń.
  1. Trening funkcjonalny. Pozwala poprawić postawę ciała, co jest kluczowym elementem pozwalającym na bezoperacyjne odzyskanie sprawności. Przynosi to ulgę w bólu, gdyż podobnie jak w przypadku ćwiczeń aerobowych zwiększa ukrwienie korzeni nerwowych, a dodatkowo zmniejsza ucisk na nie i redukuje obrzęki. Trening funkcjonalny pozwala wypracować również prawidłowe nawyki ruchowe, co nie tylko przyspiesza rekonwalescencję, ale także zapobiega nawrotom schorzenia. Przyczyną przepukliny kręgosłupa często jest bowiem nieodpowiednia technika schylania się i dźwigania. Trening funkcjonalny pozwala się z nią rozprawić.
  1. Metoda McKenziego. To rozbudowana metoda fizjoterapii, w ramach której wykonuje się m.in. przeprosty kręgosłupa lędźwiowego. Uśmierza ona ból i ułatwia powrót do pełnej sprawności. W jaki sposób? Dzięki ćwiczeniom McKenziego nacisk, jaki kręgi wywierają na jądro miażdżyste, się zmniejsza. W efekcie przepuklina może częściowo się cofnąć, co ułatwia leczenie. W przypadku stosowania metody McKenziego istotną kwestią jest taki dobór ćwiczeń, aby były one adekwatne do stanu chorego. Warto więc udać się z problemem do fizjoterapeuty. Specjalista nie tylko odpowiednio dobierze trening, ale również będzie czuwał nad prawidłowością jego wykonania.
  1. Ćwiczenia zgięciowe. Stosuje się je w przypadku osób, u których dolegliwości bólowe nasilają się podczas chodzenia.
  2. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie w odcinku lędźwiowym. Pozwalają one ustabilizować kręgosłup.
  1. Ćwiczenia przy zastosowaniu wyciągu lekarskiego (ławki grawitacyjnej). Zwiększają przestrzenie międzykręgowe. Najczęściej wykonuje się je, gdy dolegliwości bólowe nieco zelżą.

Przepuklina kręgosłupa a nadwaga i siedzący tryb życia – jak ćwiczyć?

Jeżeli osoba borykająca się z problemem przepukliny kręgosłupa ma dodatkowo nadwagę, powinna postarać się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Wówczas bowiem łatwiej wyleczyć schorzenie bez operacji. Im większy ciężar dźwiga kręgosłup, tym większa jest siła, która wypycha jądro miażdżyste na zewnątrz i powoduje dolegliwości bólowe.

Jak jednak doprowadzić do spadku masy ciała? Odpowiednia dieta w połączeniu z umiarkowaną, acz systematyczną aktywnością to w przypadku przepukliny kręgosłupa klucz do sukcesu. Dobrze sprawdzają się wspomniane wcześniej ćwiczenia aerobowe oraz trening funkcjonalny.

Źródłem przepukliny kręgosłupa bywa również siedzący tryb pracy. Podczas długotrwałego siedzenia w jednej pozycji ciało naciska na dyski, a kręgosłup nie ma szansy odpocząć. Warto więc co pewien czas wstawać z krzesła oraz często zmieniać pozycję siedzenia. Istotna jest również regularna aktywność fizyczna. Elementy ty pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny kręgosłupa w przyszłości.

Źródło: Wytwórnia Sylwetki – trener personalny

Leave a Comment