Nawet najlepsza treść nie przekona słuchaczy, jeśli zostanie przekazana w mało interesujący sposób. Ściany tekstu, źle dobrane tło, niewłaściwa czcionka – wszystko to skutecznie zniechęca odbiorców, a także sprawia, że szybko zapominają o tym, czego właśnie się dowiedzieli. Co więc zrobić, aby przykuć ich uwagę i utrzymać ją przez całą prezentację?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że forma jest tak samo ważna, jak treść. Bez właściwej oprawy trudno liczyć na pożądany efekt. Zwłaszcza gdy do przekazania jest wiedza specjalistyczna, wymagająca odpowiedniego skupienia. Wszystko to każe nam się zastanowić, jak sprawić, by profesjonalna prezentacja została należycie odebrana przez słuchaczy. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których warto się trzymać.

1. Co za dużo, to nie zdrowo, czyli tekst w prezentacji 

Przeładowanie slajdów ścianami tekstu wprowadza niepotrzebny chaos. Słuchacze nie wiedzą, czy mają skupić się na słowie pisanym czy na tym, co mówi prelegent. Tekst na slajdzie ma jedynie podsumowywać prezentację i wskazywać najważniejsze punkty. Będzie to swego rodzaju spis treści, który poprowadzi odbiorców przez cały wykład.

Przesada dotyczyć może nie tylko tekstu, ale również wszelkich ozdobników. Wszelkie elementy graficzne urozmaicają przekaz, jednak nadmiar kolorowych ikonek oraz nietypowych fontów  przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

2. Właściwa estetyka prezentacji multimedialnej 

Tu także łatwo o przesadę. Tak samo słabe w odbiorze, jak szaro-bure, nudnawe prezentacja, będą prace przeładowane kolorystyką i różnymi odcieniami. Znacznie przyjemniejsze dla oka okażą się slajdy, których layout zostanie oparty na dwóch, maksymalnie trzech odcieniach. Najlepiej zdecydować się na jeden, przewodni, który będzie zajmował większość ekranu (powiedzmy 60-70%) i dobrać do niego jeden-dwa spójne odcienie uzupełniające.

Co ważne, taki układ powinien powtarzać się na każdym slajdzie. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, aby layout pozwalał na odpowiednie wyeksponowanie tekstu.

3. Zdjęcia i filmy w prezentacjach 

Do tworzenia prezentacji multimedialnej warto podejść jak do opracowywania materiału reklamowego, który ma sprzedać zawarte w niej informacje. To zaś wymaga pewnego wysiłku. Szybkie wklejenie kilku linijek tekstu, wrzucenie dowolnych zdjęć czy podzielenie slajdu na segmenty może nie wystarczyć.

Należy podkreślić, że ludzki mózg znacznie szybciej niż tekst dekoduje obraz. Warto więc zadbać o to, aby przez zdjęcia bądź filmy wzbudzić w odbiorcach ciekawość. Doskonale sprawdzają się kolorowe infografiki, które zapadają w pamięć. Okażą się przydatne zwłaszcza wtedy, gdy sam temat nie jest specjalnie pasjonujący.

4. Przemyślana struktura slajdów 

Nic tak nie osłabia koncentracji i uwagi odbiorców, jak nieporządek. Bałagan w prezentacji sprawi problemy również samemu prelegentowi, który będzie musiał skakać po tematach, co z kolei może doprowadzić do licznych pomyłek.

Podczas przygotowywania prezentacji multimedialnej warto mieć w głowie (lub na kartce) jej plan. Należy wybrać slajd tytułowy, kolejne slajdy otwierające poszczególne sekcje, a także te końcowe, stanowiące podsumowanie prezentowanej treści. Wszystko powinno zostać podzielone na bloki tematyczne, tak aby odbiorca doskonale wiedział, czego dotyczy konkretna sekcja.

5. Wykresy i dane liczbowe w prezentacji 

Procenty, liczby i ich graficzne przedstawienie zawsze pozytywnie działa na wyobraźnię słuchacza. Takie przedstawienie danych sprawi, że lepiej zapadną one w pamięć. Staną się również bardziej czytelne i lepiej zrozumiałe. Warto oczywiście zadbać, aby każdy wykres został odpowiednio opisany, co ułatwi jego odczytanie. 

Stworzenie prezentacji multimedialnej, która będzie inspirować słuchaczy, nie jest proste. Trzeba poświęcić jej nieco czasu i wysiłku, by okazała się spójna i atrakcyjna pod względem wizualnym. Jeśli więc nie czujecie się na siłach, skorzystajcie z usług świadczonych przez profesjonalistów. Firmy specjalizujące się w tworzeniu prezentacji wykonają całą pracę za Was. Zrobią to w oparciu o przekazane im materiały oraz konkretne wymagania i potrzeby.

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji 

Leave a Comment