Widok paneli słonecznych na dachach nikogo już nie dziwi. Wciąż jednak bywają one mylone z kolektorami słonecznymi. Zdarza się nawet, że obie nazwy są stosowane zamiennie, co jest błędem. Czym więc różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych, a co je łączy?

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – podobieństwa i różnice

Na pierwszy rzut oka panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne wyglądają podobnie. Nic więc dziwnego, że bywają mylone. Oprócz podobnego wyglądu łączy je również to, że wykorzystują energię słoneczną i mogą być umieszczane zarówno na dachach, jak i samodzielnych konstrukcjach na gruncie. Na tym jednak podobieństwa między nimi się kończą. Co więc je różni?

Przeznaczenie

Panele fotowoltaiczne pozwalają zmienić energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Pozyskany w ten sposób prąd można wykorzystać do różnych celów, w tym do oświetlenia budynku czy też zasilenia innych urządzeń elektrycznych.

Z kolei kolektory słoneczne służą do zmiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Dzięki temu najczęściej wspomagają pracę centralnego ogrzewania oraz są stosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zasada działania

Panele fotowoltaiczne wykorzystują efekt fotowoltaiczny. Mówiąc w skrócie, w jego rezultacie pod wpływem działania promieniowania słonecznego w ogniwach dochodzi do wytworzenia prądu stałego. Trafia on do inwertera (falownika), gdzie jest przetwarzany na prąd zmienny, który może posłużyć do zasilania znajdujących się w domu urządzeń elektrycznych.

Z kolei w kolektorach słonecznych to powierzchnia absorbera przechwytuje promieniowanie słoneczne i przekształca je w ciepło. Za sprawą absorbera nośnik ciepła jest nagrzewany, a następnie przemieszcza się do zbiornika akumulacyjnego, w którym zgromadzona jest woda użytkowa. Gdy nośnik odda ciepło, trafia z powrotem do kolektora.

Koszty inwestycji

Zarówno instalacja kolektorów słonecznych, jak i paneli fotowoltaicznych to inwestycja, której zwrotu kosztów należy się spodziewać po kilku, a nawet kilkunastu latach. Uzależnione jest od wielu czynników, w tym zapotrzebowania budynku na ciepło lub energię elektryczną, miejsca montażu systemu czy też jego rodzaju. W ogólnym rozrachunku to kolektory słoneczne są tańsze od paneli fotowoltaicznych.

Wynika to m.in. stąd, że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, którą można wykorzystać na różne sposoby. Kolektory słoneczne zaś służą wyłącznie do ogrzania ciepłej wody użytkowej.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?

To, na jakie rozwiązanie zdecyduje się inwestor, zależy od jego indywidualnych potrzeb. Jeżeli chodzi mu głównie o uzyskanie ciepłej wody użytkowej, oczywistym wyborem wydają się kolektory słoneczne. Odpowiednio zaprojektowana instalacja latem będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby domowników na ciepłą wodę, a w okresie od jesieni do wiosny – przynajmniej częściowo.

Montaż kolektorów słonecznych polecany jest w przypadku tych inwestorów, którzy mają kotły na paliwo stałe. Dzięki systemowi solarnemu nie muszą ich rozpalać latem, by przygotować ciepłą wodę użytkową. A nawet jeśli okaże się to konieczne, kolektory słoneczne sprawią, że zużycie paliwa stałego nie będzie tak wysokie, jak w przypadku pracy samego kotła.

Nowoczesne instalacje solarne pozwalają zintegrować kolektory słoneczne nie tylko z kotłami na paliwa stałe, ale również z pompami ciepła czy też gazowymi lub olejowymi urządzeniami kondensacyjnymi. Wpisuje się w trend ekonomicznego ogrzewania budynku, co sprzyja i domowym finansom, i środowisku naturalnemu.

Jeśli zaś inwestorowi zależy przede wszystkim na pozyskiwaniu energii elektrycznej, którą będzie mógł wykorzystać do różnych celów, wówczas lepszym rozwiązaniem będą panele fotowoltaiczne. Co ważne, role kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych są różne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby były one wykorzystywane razem.

Źródło: Inverter – firma fotowoltaiczna

Leave a Comment