Odpowiednia odzież na zimę jest równie ważna w domu, jak w pracy. I choć w ostatnim czasie zimy bywają kapryśne, to jednak ocieplane spodnie robocze powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego pracownika. Czym się kierować przy wyborze i na jakie elementy odzieży zwracać uwagę? Jak dokonać wyboru, aby ocieplane spodnie robocze były funkcjonalne, dobrej jakości i zapewniały upragnione ciepło w mroźne dni?

Najlepszy materiał na spodnie robocze ocieplane

Zimowa odzież robocza jest wytwarzana z różnych materiałów. Wybór powinien być podyktowany zapewnieniem pracownikowi komfortu termicznego nawet w bardzo mroźne dni. Najczęściej wybieranym materiałem do produkcji spodni roboczych na zimę jest poliester. Można wybrać odzież wytworzoną wyłącznie z tego materiału, zarówno w warstwie zewnętrznej, jak i w wyściółce oraz podszewce. Bywa też, że poliester jest łączony z bawełną i takie rozwiązanie w odzieży zimowej sprawdza się równie dobrze. Pod uwagę należy wziąć gramaturę materiału. Najczęściej waha się ona między 150 a 300 g/m2 – im wyższy wskaźnik, tym odzież grubsza i cieplejsza. Jednak wraz ze wzrostem gramatury materiału spodnie robią się cięższe. Należy więc dobrze rozważyć, czy stawiać na materiały o najwyższej gramaturze, czy lepsza okaże się lżejsza odzież.

Najważniejsze cechy ciepłych spodni roboczych

Spodnie robocze odpowiednie na zimę powinny zabezpieczać pracownika nie tylko przed niską temperaturą, ale również przenikliwym zimnym wiatrem i wilgocią. Należy więc wybierać odzież o cechach wodoodpornych i wiatroszczelnych.

Przy wyborze spodni roboczych na zimę warto decydować się na modele z nogawkami zakończonymi ściągaczami. Dzięki temu wiatr nie będzie się pod nie wdzierał, a do butów nie wpadnie śnieg ani nie naleje się woda. Z dodatkowych cech ocieplanych spodni roboczych, z czysto praktycznych względów, warto także zadbać o optymalną liczbę kieszeni, podobnie zresztą jak w odzieży na inne pory roku. Trzeba także zwrócić uwagę na fason i krój spodni roboczych.

Najczęściej wybierane są tak zwane ogrodniczki. Umożliwiają wygodną pracę w każdej pozycji, nie zsuwają się i nie uciskają w pasie, a regulowane szelki pozwalają bez problemu dostosować je do wzrostu pracownika. Ogrodniczki dostępne są również jako ocieplane spodnie robocze na zimę.

Bezwzględnie należy także zadbać o dobór odpowiedniego rozmiaru. Za ciasna odzież powoduje dyskomfort i utrudnia wykonywanie pracy. Natomiast zbyt duże i za luźne ubrania powodują szybsze wychłodzenie organizmu i stwarzają ryzyko wkręcenia lub wplątania się luźnego materiału w maszyny. Warto więc unikać takiego ryzyka i prawidłowo dobrać rozmiar ocieplanych spodni roboczych do sylwetki pracownika.

Spodnie robocze na zimę o podwyższonej widoczności

Przy niektórych pracach, w szczególności wykonywanych pod gołym niebem, niezwykle ważna jest dobra widoczność pracowników. Zapewnia to odpowiednia odzież odblaskowa lub z elementami odblaskowymi i we fluorescencyjnych kolorach. Należy pamiętać, że również odzież zimowa powinna być wyposażona w niezbędną liczbę elementów odblaskowych, ponieważ o tej porze roku znacznie szybciej zapada zmrok. Zimowe spodnie robocze z ocieplaną podszewką można zakupić w sklepach BHP zarówno w kolorach ciemnych, zapobiegających szybkiemu zabrudzeniu, jak i wyposażone w odblaski, które zwiększą widoczność pracownika na jego stanowisku pracy. Pozwala to nie tylko na zachowanie ciepła i komfortu, ale również zwiększa bezpieczeństwo.

Źródło: Glovex – sklep BHP

Leave a Comment